top of page
strzyżenie yorków

Strzyżenie yorków - kiedy i jak to robić?

 

Yorki należą do bardzo przyjaznych psów. Ich niewielkie gabaryty i łagodny pyszczek budzą wiele sympatii zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Dla tych, którzy spodziewają się, że mały pies to mały obowiązek, mamy jednak nie do końca dobrą wiadomość: yorki jako psy rasy z długą sierścią wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w tym - strzyżenia. 

 

Nie każdy właściciel poradzi sobie ze strzyżeniem yorka we własnym zakresie - nie bez powodu na rynku funkcjonują salony groomerskie, które pomagają właścicielom czworonogów w czynnościach pielęgnacyjnych. W tych miejscach pracują profesjonaliści - osoby, które mają odpowiednie narzędzia do pielęgnacji i strzyżenia zwierząt, a także niezbędną wiedzę i kwalifikacje. Domowe obcięcie sierści yorkowi tylko w teorii może wydawać nam się łatwym zadaniem - gdy chwycimy za nożyczki lub maszynkę, pojawią się pytania, na które nie tak szybko znajdziemy odpowiedź. 

 

Salon groomerski - pierwsza wizyta z yorkiem

 

Wiadomo, że wizyta z psem w salonie groomerskim może być dla niego stresująca - nawet jeśli czynności są tam wykonywane z myślą o jego lepszym zdrowiu i zrelaksowaniu, samo przebywanie w nowym miejscu, w specyficznych warunkach może być trudnym doświadczeniem. O ile pierwsza wizyta - podobnie jak wizyta u weterynarza - może powodować skołowanie u zwierzaka, o tyle kolejne będą już zdecydowanie łatwiejsze. Zwłaszcza, jeśli zadbamy o pozytywne wzmocnienia podczas strzyżenia i kąpieli pupila - a do tego będzie potrzebnych tylko kilka smaczków lub sucha karma. 

 

Niektóre psy radzą sobie świetnie ze stresem i nawet w ekstremalnych warunkach wykazują wiele zainteresowania zmianami i wręcz lgną nawet do obcych osób. Nie warto więc się zniechęcać po pierwszej wizycie, ale przede wszystkim pamiętać, że strzyżenie sierści to nie tylko kwestia dbania o piękny wygląd yorków, ale przede wszystkim zabieg zapobiegający infekcjom oczu i uszu u psów. 

 

Jak ostrzyc yorka?

 

Właściciele yorków stoją przed nie lada dylematem, gdy przychodzi moment wyboru fryzury dla swojego pupila. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie jej do pory roku, czyli temperatur za oknem oraz temperamentu psa. Jeśli mamy yorka, który jest bardzo ruchliwym psem, skocznym, który chętnie bawi się na zewnątrz w różnych warunkach - wówczas warto pomyśleć o krótkim obcięciu sierści. To bardzo ułatwi nam dbanie o higienę yorka i jego cykliczne kąpiele. Zimą oczywiście nie strzyżemy yorków zbyt krótko, aby mogły utrzymać naturalną termoregulację w mroźne dni. Będzie nam łatwiej podjąć decyzję, jeśli zapamiętamy trzy rzeczy związane ze strzyżeniem yorków:

 

  1. Najważniejsze dla higieny psa jest podcinanie sierści w okolicach oczu i uszu (zapobiega to ewentualnym infekcjom).

  2. Bez względu na długość sierści, należy dbać o okolice oczu yorka i regularnie je czyścić (pozwoli to uniknąć rozwoju zaćmy u psa).

  3. O odpowiednią długość sierści należy zadbać zwłaszcza w rejonach psich genitaliów oraz łap. 


Jeśli w kwestii samodzielnego obcinania psu sierści nie czujemy się zbyt pewnie, warto skorzystać z usług profesjonalistów - zabieg wykonany pewną ręką i przy użyciu odpowiednich narzędzi to mniejszy stres zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. W salonie groomerskim Doggy Dog Space chętnie zajmiemy się psem każdej rasy - w ofercie mamy także usługę strzyżenia yorków. Zapraszamy! 

ul. Ostrobramska 126 lokal 9

04-026 Warszawa

Email: doggydogspace@gmail.com
Tel:  +48 605 341 130

DOGGY DOG SPACE

10:00 - 19:00

Wtorek - Piątek

10:00 - 15:00

Sobota

Zamknięte

Niedziela-Poniedziałek

GODZINY OTWARCIA
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

KONTAKT

Z NAMI

bottom of page